Festék és tapéta kiválasztása
Mit kell tudni a mintákról?
A tapéták mintájukkal, textúrájukkal és színhangsúlyaikkal fokozzák a vizuális hatást. Tapétázással alapvetően meg lehet változtatni egy szoba stílusát. Például egy erős hatású absztrakt minta azonnal modern benyomást kelt, míg az apró virágmintás fal hagyományosabb érzetet kelt.
A tapéták főbb változatai:
A geometrikus minták tartalmazhatnak
kockákat, csíkokat és rácsokat. A nagy geometriai minták merészek és izgatóak
lehetnek, míg a kicsik hangulatosak, titokzatosak tudnak lenni. Az erős
függőleges vonalakat tartalmazó minták magasabbnak mutatják a szobát.
A nagy minták nyújtják a legérdekesebb
látványt. Ugyanakkor a szobát kisebbé és intimebbé teszik.
A sűrű mintázatot a szem együtt
látja, és alig érzékeli az egyes mintákat, színeket. Sűrű minta bármilyen szobában
használható.
Tervezzük meg a szobát!
A jó terv alkotó módon egyesíti a régit az újjal. Kezdjük a régi, megtartani kívánt bútorok, függönyök és más tárgyak adatainak összegyűjtésével.
Nem túl feltűnő helyről vegyünk kis szövetmintát. Erősítsük össze a szövetből vett mintadarabokat a szegélyüknél, és készítsünk kárpitos szövet és drapériaminta-gyűjteményt. Ha lehet, legyen mintánk a faanyagokból és a burkolólapokból is.
A következő lépés, hogy elmegyünk az üzletbe, ahol mintákat gyűjtünk a festékekből és tapétákból. Vágjunk ki érdekes elgondolásokat folyóiratokból is. Amikor a minták összegyűltek, rakjuk szét őket abban a szobában, amelyet át akarunk alakítani. Próbáljuk elképzelni, hogy az új színek és minták hogyan mutatnának a meglévő bútorzat mellett. A legjobb terv az, amelyik nekünk és a családnak is tetszik. Bátran bízzunk saját ízlésünkben!
A színterv elkészítése
A legtöbb szobaterv három alapvető színminta egyikét alkalmazza. Az egyszínű minta egyetlen szín árnyalatait használja (pl. világos és sötétkék). A rokon színminta olyan színeket használ, amelyek egymás közelében helyezkednek el a színtárcsán, ilyen pl. egy kék és levendulakék színekkel díszített szoba. A kiegészítő színminta esetében olyan színeket használunk fel, amelyek egymással szemben helyezkednek el a színtárcsán (pl. az őszibarackszín és a kék). Amikor felújítjuk a szobát, a színminták széles választékát használhatjuk, akkor is, ha a függönyöket és a bútorokat nem cseréljük ki.
Egyszínű minta:
Ugyanazon szín különböző árnyalatai. Az egyszínű minta könnyen kialakítható és pihentető látvány. Kapcsolatot teremt két helyiség között, ha ugyanazt az egyszínű skálát használjuk mindkét helyen. A sötétebb kék falak kiemelik a világosabb kék bútorokat.
A festék és a tapéta kiválasztása
Amikor elmegyünk megvásárolni a festéket vagy a tapétát, vigyünk magunkkal az áruházba mintát az otthon található bútorszövetekből, lakástextíliákból.
Sok áruházban dolgozik hivatásos lakberendező, aki segít a vásárlónak. A festékválaszték néha több száz különböző színre rúg, és a tapétarészleg is tucatnyi mintakönyvvel szolgálhat. Az otthonról vitt minták összehasonlítása az áruházban talált festékmintákkal és tapétákkal meggyorsítja a választást.
Mindig vigyünk haza néhány festék- vagy tapétamintát a végleges döntés előtt. Nézzük meg a mintákat abban a szobában, ahol fel akarjuk használni, és döntsük el, hogy a festékek és minták milyen kölcsönhatásban vannak a bútorokkal. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a színek a különböző megvilágítási feltételek között mást és mást mutatnak, úgyhogy nézzük meg a mintát fényes nappal, felhős időben és mesterséges megvilágításban is.
Az áruházban ellenőrizzük a festék- és tapétamintákat nappali és mesterséges fénynél. Az áruházi világítás különbözhet az otthonitól! Vigyünk haza néhány (legfeljebb három) szín- és tapétamintát. Minél kevesebb a változat, annál könnyebb a döntés. A festékminta-kártya sötétebbik vége mutatja az alapszínárnyalatot fehér hozzáadása nélkül. Csaknem valamennyi fehér adaléktól mentes szín tiszta árnyalatú. Válasszuk ki a megfelelő tapétakönyvet. A gyors átlapozás is elegendő. Időt takarítunk meg, és el tudjuk dönteni, melyik könyvre van igazából szükségünk.
A festék- és tapétamintákat abban a szobában kell elbírálni, ahol fel akarjuk használni őket. A színmintákat tartsuk függőlegesen, hogy megkétszerezzük az utat, amelyen a fény a fal felületét eléri. A tapétamintákat ragasszuk fel arra a falra, amelyen fel akarjuk használni. A végleges döntés előtt vágjunk le egy nagy tapétadarabot a 24 órás vizsgálathoz. Az áruházak rendszerint mintákat adnak, vagy megengedik, hogy kölcsönvegyük a mintakönyvet.
A 24 órás teszt
A megvilágítás befolyásolja a színt. Úgy tudjuk elbírálni, hogy a festék vagy a tapéta valójában hogy fog mutatni, ha nagy mintát függesztünk a falra, és időről időre ellenőrizzük a következő 24 óra folyamán. Jegyezzük meg, hogyan változnak a színek különböző megvilágításban.
Ha a szobát leggyakrabban adott napszakban használjuk, a színt abban az időben kell gondosan megvizsgálni. A festék és tapéta más árnyalatot fog mutatni otthon, mint az áruházban. A bútorok, a faanyag és a virágok színe visszaverődik a falról, megváltoztatva a falak tónusát. Az izzólámpa általában sárgás tónust ad, bár a villanykörte és a lámpaernyő fajtája módosíthatja a színárnyalatot.