Színválasztás festéshez
Kis színtan
Egy új színösszeállítás alapvetően meg tudja változtatni a szoba képét vagy akár a teljes otthont. Az új színek a bútorzat vagy a kárpitozás költséges kicserélése nélkül is képesek barátságos lakhellyé átalakítani egy rideg szobát.
Mivel a színválasztás mindig egyéni, kezdjük a szobafestés megtervezését a kedvelt színek összegyűjtésével (ugyanúgy, mint az öltözködésben, a bútorzat vagy műtárgyak kiválasztásakor). Merítsünk ötleteket magazinokból. Böngésszünk a szaküzletekben, hogy helyesen választhassuk meg a festékszínt, a tapétát és szövetet. A szín lehet világos vagy sötét, meleg vagy hideg, csillogó vagy matt. A színek befolyásolják a szoba hangulatát, s ennek megfelelően kell kiválasztanunk őket.
Színtani kisszótár
- Alapszínek: A piros, a sárga és a kék.
- Árnyék: Sötétebb színárnyalat, amely fekete vagy szürke hozzáadásával jön létre.
- Átlagos színárnyalat: Adott szín világos vagy sötét színskálája.
- Egyszínű minta: Egyetlen színárnyalat árnyékolási változatainak egyidejű használata.
- Hangsúlyozott szín: Kontrasztos színárnyalat, képi hangsúlyt ad.
- Hideg színek: Kék. zöld. bíbor árnyalatok.
- Kiegészítő színek: Két olyan szín, amely pontosan szemben áll egymással a színtárcsán.
- Kiegészítő színminta: A kiegészítő színek együttes használata.
- Kontrasztos színek: Olyan színek, amelyek között a színtárcsán legalább három másik szín van.
- Másodlagos színek: Narancsvörös, zöld és lila. Olyan színek, amelyeket két alapszín összekeverésével nyerünk.
- Meleg színek: Piros, narancs, sárga és barna árnyalatok.
- Semleges színek: A fehér, a szürke és a bézs finom változatai.
- Színárnyalat: Valamelyik szín.
- Színminta: Színek csoportja, melyeket együttesen használunk egy hangulat vagy hatás elérésére. Telítetlen színek: Tompa, matt színárnyalatok, amelyek kevésbé csillogók fehér, fekete vagy a kiegészítő színük hozzáadása miatt.
- Telített színek: Fényes, intenzív színárnyalatok, amelyek nincsenek összekeverve feketével, fehérrel vagy kiegészítő színnel.
- Világos színárnyalat: Bármely szín, ha fehéret adunk hozzá.
- Viszonylagos (rokon-) színek: Két szín közvetlenül egymás mellett a színtárcsán.
- Viszonylagos (rokon-) színminta: Viszonylagos színek csoportjának egyidejű használata.
Világos színek
A világos színek világosnak, nagyobbnak és magasabbnak mutatják a szobát. Mivel a világos színek verik vissza a legtöbb fényt, világossá tehetik az északi fekvésű szobát, a zárt helyiséget vagy a sötét közlekedő folyosót is.
Sötét színek
Sötét színekre van szükség, ha intim hangulatú helyiségre vágyunk. Mivel a sötét színek elnyelik a fényt, a falak látszólag közelebb kerülnek, olyan benyomást keltve, mintha a szoba kisebb volna. A sötét színeket gyakran használják könyvtárakban, dolgozószobákban és más csöndes helyeken.
Meleg színek
A pirosak, sárgák, barnák, a narancsos és őszibarack árnyalatok meleg színek. Az intenzív meleg színek izgalmas hatású helyiségeket hoznak létre, míg a tompítottan meleg színek olyan kellemes szobákat alakítanak ki, melyek társas összejövetelek céljaira alkalmasak. Meleg színeket gyakran használnak az étkezőhelyiségekben.
Hideg színek
A kékek, zöldek, levendulakékek és szürkék hideg színek. Az intenzív hideg színek frissítő és feszültségkeltő hatásúak, míg a tompább hideg szürkék megnyugtatnak. A hideg színű szobák kevésbé barátságosak. Fürdőszobákat és más kisméretű helyiségeket gyakran festenek hideg színekkel.
Színhangulatok
Minden szín vagy színkombináció más-más érzést, hangulatot kelt. Fontos, hogy a szoba színei megnyerjék a benne tartózkodók tetszését. A rendelkezésre álló kombinációk száma határtalan.
Előszobába vagy hallba merészebb színkombinációt javaslunk, amely határozott benyomást tesz a belépőre. Vendégszobába választhatunk klasszikus sötét színeket, hogy elegáns, meghitt legyen a helyiség. A tizenévesek szobájában a világos színek szeszélyes keveréke is alkalmazható. A szülők hálószobájában kellemesebb hatást kelt a tompa színek nyugtató kombinációja.